• O portálu

  Autor portáluje vyučený kuchař. V období svého dlouholetého pobytu v zahraničí studoval přípravu arabských a čínských jídel u tamních mistrů. Po návratu se detailně obeznámil s produkcí moravských vín, přičemž bílá vína moravských pěstitelů považuje za absolutní světovou špičku. Má názor, že vaření je tvůrčí činnost, kde je však nutné dodržovat určitá, byť jednoduchá, pravidla. Portálmá ambice seznámit zájemce s těmito pravidly.

  Na portálunaleznete recepty na přípravu klasických českých jídel s použitím klasických surovin, kam nepochybně patří vepřové sádlo nebo jíška. Jsou zde i pokrmy z arabské, čínské, italské, maďarské, řecké kuchyně a další. Francouzská kuchyně není výslovně uváděna, ale její technologické postupy se prolínají do různých jídel, zejména omáček.

  Recepty jsou shromažďovány od roku 1982 a všechny, které jsou na portálupředkládány, byly vyzkoušeny. Naprostá většina receptů je upravena nebo doplněna. Jednak aby byla vylepšena chuť pokrmů, ale také proto, aby nebyla narušena případná autorská práva. Ne všechny recepty však bylo možné upravit, protože by byla narušena originalita chuti pokrmu. To platí především o české klasice. Klasické české bramborové pokrmy mají jasně daný technologický postup. To samé platí ohledně přípravy knedlíků a typických českých koláčů a buchet. A pokud chceme tyto tradiční technologické postupy zachovat i pro budoucnost, není prostor pro přílišnou kreativitu. Jen minimální zásahy byly možné u čínských pokrmů, neboť u čínských pokrmů je velmi důležité dodržovat předepsané postupy a váhová množství jednotlivých ingrediencí. Jen tak předložíte na stejný stůl 10 čínských předkrmů a 20 čínských jídel a každé z nich bude mít svoji originální a jedinečnou chuť.  

  Dovoluji si předložit vám jedno doporučení. Vždy vařte podle předpisu. Všechny suroviny si připravte předem v příslušném množství do jednotlivých misek. Na nic nezapomenete, vaření vám půjde od ruky a vždy dosáhnete požadovaného chuťového i estetického výsledku.

Co je Chef's?
sobota 22 úno 2020
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Vytisknout

JATERNICOVÝ PREJT

½ prasečí hlavy
250 g vepřového bůčku
250 g vepřových plic
300 g vepřových jater
400 g veky, namočit ve vodě, vymačkat
3 dcl vývaru z uvařené hlavy
1 velká cibule
3 stroužky česneku, rozmačkat
sádlo na vymazání pekáče
1 lžíce sušené majoránky
½ lžičky mletého nového koření
strouhaná kůra z poloviny citrónu
1 lžička pepře
1 lžička soli

Na vaření hlavy, bůčku, plic
1 velká cibule, hrubě nakrájet
5 zrnek celého pepře
sůl

Ve větším hrnci přivést k varu osolenou vodu, vložit hlavu, bůček, plíce, sbírat pěnu.
Přidat celý pepř, vařit až maso změkne.
Maso vyndat, nechat téměř vychladnout, nakrájet na kostičky menší než jeden 1cm.
Játra umlít s namočenou vekou, dát do mísy.
Přidat nakrájené maso, koření, česnek, citrónovou kůru, sůl, vývar, promíchat, případně dochutit.
Propracovaný prejt dát vymazaného pekáče, vložit do trouby rozehřáté na 170°C, péct, až vznikne světlehnědá kůrka.
Příloha: bramborová kaše, vařené brambory, chleba.

Připojte se k nám na facebooku

 

Doporučujeme